Якість зерна, що поступає на переробні підприємства, хлібоприймальні або склади, характеризується групою певних показників. До їх числа відносяться запах, колір, смак, засміченість, вологість, а також зараженість різними шкідниками. Ці показники обов’язково повинні враховуватися під час проведення оцінки будь-якого виду зерна, незалежно від мети його використання або призначення. Використання зерноочисного устаткування дозволяє значно підвищити якість продукції.

Як визначити головні показники якості зерна?

Згідно з конкретними стандартами була визначена група обов’язкових критеріїв, які враховуються при аналізі. У список показників якості зерна входять:

  • скловидність;
  • якість і кількість сирої клейковини;
  • відсоток змісту дрібного зерна;
  • об’ємна маса;
  • великість досліджуваного зразка;
  • плівчастість;
  • відсоток змісту в круп’яних культурах ядра.

Одиниця виміру – партія, що є невизначеною кількістю продукту, яка має бути суворо однієї якості. Важливо щоб сировина призначалася до одночасної здачі, приймання або відвантаження, у тому числі й для збереження на одному складі.

У основі визначення якості кожної партії знаходяться результати проведеного аналізу в лабораторії середнього зразка, який складається з виїмок, узятих з однієї групи. Виїмкою називається невелика кількість продукту, заздалегідь відібраного за один прийом з конкретної партії. Таким чином визначається початковий зразок.

Вибір виїмок є одним з найважливіших і відповідальніших етапів. Від того, наскільки правильно вони були відібрані, залежить кінцевий результат досліджень, що проводяться.

Якщо партія зерна порівняно невелика, досить буде узяти не більше 2 кг середнього зразка. Потім визначається частина продукції, і проводяться дослідження для встановлення якості продукту.

 

Додаткові показники, що визначають якість зерна

Визначені різні критерії, з урахуванням яких проводиться дослідження конкретних зразків. До додаткових показників належать:

  • хімічний склад початкового зразка;
  • наскільки високу активність мають ферменти;
  • кількість мікроорганізмів, що містяться в продукті, і так далі.

У число аналізів, що проводяться, повинна входити й зовнішня оцінка продукції. Обов’язково враховується вологість, якщо вона занадто висока, це буде помітно під час простого огляду. Розмір і форма зерна також впливає на складання кінцевого результату. Більше зерно має велику цінність саме в плані поживності.

Важливе значення має і стан зовнішньої оболонки. Якщо вона зруйнована, роздавлена або пошкоджена, це знижує якість усієї партії. Різні ушкодження можуть наноситися безпосередньо під час прибирання, у тому числі при тривалому перевезенні, сушці зерна чи у разі порушення правил зберігання.

Наявність домішок в продукції також знижує її якість. Це може бути різне сміття, пісок, камені й інші сторонні частки. Усе це значно знижує кінцеву вартість усієї партії. Тому обов’язково використовується зерноочисне устаткування. Це дозволить значно підвищити вартість продукції.