Реконструкція обладнання: модернізація технологічного обладнання для переробки зерна в Україні - ОЛІС

РЕКОНСТРУКЦІЯ ЗЕРНООЧИСНИХ КОМПЛЕКСІВ, КРУПОЗАВОДІВ І МЛИНІВ

ТОВ «ОЛИС» проводить:

1. Реконструкцію зерноочисно-сушильних комплексів (ЗАВ та КЗС) з впровадженням зерноочисних сепараторів «ЛУЧ ЗСО»

2. Реконструкції та вдосконалення млинів:

  • підвищення якості борошна рівня ГОСТу і вище;
  • усунення «темних вкраплень», сірого та коричневого відтінків;
  • збільшення загального виходу борошна за рахунок борошна високих сортів;
  • зниження енерговитрат та збільшення продуктивності;
  • забезпечення ефективності роботи на зерні зниженої якості.

3. Реконструкції та вдосконалення крупоцехів:

  • підвищення виходу та якості крупи;
  • зниження витрат на виробництво;
  • розширення асортименту продукції, що випускається.

РЕКОНСТРУКЦІЯ ЗАВ І КЗС

До переліку робіт з реконструкції зерноочисних комплексів входить:

1. Технічна та технологічна експертиза стану;

2. Підготовка та погодження із замовником повної номенклатури індивідуальної технологічної лінії;

Зазвичай під час реконструкції виконуються такі роботи:

  • демонтаж обладнання;
  • збільшення висоти проїзду під бункерами для відвантаження чистого та фуражного зерна безпосередньо до кузова великовантажного автомобіля з нарощеними бортами (КАМАЗ, МАЗ та ін.). Роботи виконуються без розбирання металоконструкцій ЗАВ зі збереженням або збільшенням ємності відвантажувальних бункерів, без руйнування покриття зернотоків;
  • виготовлення та встановлення завальної ями збільшеної місткості для заднього та бокового розвантаження самоскидних автомобілів;
  • роботи з ремонту металоконструкцій та відвантажувальних бункерів;
  • ремонт та заміна окремих вузлів, агрегатів або машин;
  • пуско-налагоджувальні роботи.

3. Підготовка кошторисів на реконструкцію, укладання договорів постачання обладнання та виконання загальнобудівельних та монтажних робіт.

РЕКОНСТРУКЦІЯ КРУПОЦЕХІВ

Найчастіше, задля досягнення зазначених цілей реконструкції крупоцехів не обов’язково виконувати масштабні зміни існуючого виробництва, супроводжувані значними капіталовкладеннями. Достатніми заходами є заміна деяких основних технологічних фрагментів і машин більш ефективні і продуктивні. Така заміна завжди призводить до суттєвого зниження загальної кількості необхідних комунікацій. Виробнича площа, що вивільняється, може бути використана для розширення виробництва або надання йому нових можливостей.

Заходи, що проводяться в рамках реконструкції, здатні повернути прибутковість навіть глибоко збитковим, великим та старим виробництвам. Окупність вкладених коштів зазвичай не перевищує п’яти місяців.

Враховуючи величезну різноманітність крупоцехів, що працюють у промисловості, конкретні технічні та комерційні пропозиції щодо реконструкції або вдосконалення ми можемо направити тільки після їх огляду або обстеження нашими фахівцями.

РЕКОНСТРУКЦІЯ МЛИНІВ

Проведені спеціалістами нашої компанії реконструкції на млинах різної продуктивності та конструкції, як правило, включають виправлення промахів та помилок, допущених під час їх створення, а також впровадження нових високоефективних технологічних фрагментів та машин. Зазначені заходи спрямовані на виконання більш високих вимог до підготовки зерна та організацію таких схем та режимів розмелювання зерна, які забезпечують високий вихід борошна та гарантують його якість.

Аналіз економічних результатів роботи агрегатованих міні-млинів, комплектних млинів продуктивністю до 100 т/добу закордонних виробників, а також млинів продуктивністю до 250 т/добу, створених на базі вітчизняного промислового обладнання, дозволяє стверджувати, що проведені нами реконструкції та вдосконалення забезпечують їм впевнену прибутковість та конкурентоспроможність на ринку борошна.

Зацікавленим власникам, керівникам та спеціалістам надаємо можливість самостійно ознайомитись з результатами роботи реконструйованих нами млинів.

Як правило, термін окупності вкладених у реконструкцію коштів становить близько трьох місяців.

З метою оптимізації роботи з удосконалення агрегатованих міні-млинів вітчизняного виробництва найбільш поширених моделей (МВС, Р6-АВМ, «Фермер», «Харківчанка» та ін.), нами розроблено, випускається серійно та впроваджується «Установка для підвищення білизни та виходу борошна, а також продуктивності млинів».

Установка є мінімально необхідним комплектом обладнання та частин, що дозволяють суттєво покращити роботу міні-млинів. Крім того, прийняті нами габаритні та приєднувальні розміри установки, а також способи включення до схеми кожного з млинів дозволяють провести його впровадження з повним налагодженням млина протягом 2-3 днів.

Млини продуктивністю від 30 т/добу до 240 т/добу, сотні яких працюють сьогодні у вітчизняному борошномеллі, відрізняються між собою не лише країною або фірмою-виробником, особливостями технологічної схеми, компонуванням, будівельними рішеннями, а й конструкцією навіть окремо взятих машин. Значна частина їх потребує серйозного поліпшення показників роботи. Цілком зрозуміло, що такі млини не можуть удосконалюватися за одним шаблоном. Для кожної з них необхідно правильно «поставити діагноз», а також вибрати та індивідуально реалізувати з арсеналу, що є у нас, найбільш прийнятні та дієві шляхи «лікування». У зв’язку з цим, конкретні технічні та комерційні пропозиції щодо реконструкції та вдосконалення більшості млинів можливі лише після їхнього огляду чи обстеження нашими фахівцями.

scroll-up-arrow