▷ В чому відмінність озимих посівів від ярих? Особливості озимої пшениці

Чим відрізняються озимі посіви від ярових?

Всі озимі культури, у тому числі і пшениця, висаджуються на початку осені, формують сходи, потім зимують під снігом, і ранньою весною дають урожай, який дозріває раніше ярових (посаджених навесні). Зазвичай урожай озимих вище, та й термін зберігання у них більше.

У більшості випадків висаджують обидва види культур, оскільки озима пшениця має і свої недоліки – вона більш вимоглива до ґрунтів, менш посухостійка і часто має гірші хлібопекарські властивості.

Особливості озимої пшениці

Озима пшениця вимагає хорошого освітлення, і при цьому добре переносить зайву вологу. Взимку сходи витримують зниження температури до –25 °С, якщо вкриті сніговим покривом. При його відсутності небажані морози понад –17 °С.

Для отримання хорошого врожаю цієї культури при саджанні слід дотримуватись таких умов:

  • якщо ґрунт занадто кислий, його необхідно вапнувати;
  • ґрунт треба позбавити від рослинних залишків попередників, оскільки у пшениці досить слабка коренева система;
  • бажано вирівняти ґрунт, позбутися від крутих схилів і низин;
  • насіння перед посадкою вимагає калібрування, відсіву бур’янів, обробки хімічними речовинами від шкідників і хвороб;
  • посівний матеріал закладають на глибину 3-5 см, у залежності від структури ґрунту;
  • після посіву поверхню ґрунту трохи прикочують;
  • строки сівби залежать від сорту озимої пшениці та кліматичних умов.

Строки сівби озимої пшениці

Зазвичай цю культуру сіють у середині вересня, 10-20 числа. Точні терміни залежать від властивостей конкретного сорту і місцевих кліматичних умов. Висадженому насінню потрібно приблизно 55-60 днів для проходження вегетаційного циклу до перших заморозків, щоб встигли сформуватися 2-3 пари перших подвійних листочків.

На початку оптимального періоду садіння слід сіяти після непарових попередників і на бідних ґрунтах. Якщо ж були парові попередники, або ґрунт родючий, краще обрати пізній термін посадки, щоб уникнути переростання сходів до зими і пошкодження їх злаковими мухами.

Термін сівби має дуже велике значення. Занадто рано посаджена пшениця починає кущитися, набирає до зими підвищену надземну масу і гірше переносить зимовий період. Затягувати строки посадки без причини теж не можна: рослина не встигає розкущитися, сформувати розвинену кореневу систему, отримати стійкість до суворих зимових умов.

Орієнтуватися на оптимальний термін посадки слід виходячи з таких факторів:

  • сорт пшениці;
  • погодні умови, характерні для вашого регіону;
  • вологість ґрунту;
  • попередники.

При урахуванні всіх цих показників, грамотному підборі сортів і встановленні оптимального терміну садіння можна розраховувати на високий врожай.

Фази розвитку пшениці

Можна виділити три основні фази зростання:

  • підготовча;
  • фаза формування;
  • фаза утворення.

Підготовча фаза – найдовша, вона триває від 2 до 6 місяців, орієнтовно з вересня до березня. У цей час відбуваються наступні етапи розвитку: кущіння, формування листя, розвиток кореневої системи.

Фаза формування – найважливіша. У цей час формується колос і стебло, листя, глибинна коренева система, відбувається вихід у трубку. Триває даний етап з квітня до травня, близько 2 місяців, і має також назву фази активного зростання.

Фаза утворення триває до серпня – збору врожаю. У цей час дозрівають і наливаються зерна, відбувається цвітіння і формується запас поживних речовин. У цей час визначаються дані майбутнього врожаю: вага зерен та їх кількість на кв. м. Дуже важливо підтримати рівень запасів азоту і забезпечити збереження прапорцевого листка.

Тривалість фаз розвитку культури може дуже відрізнятися у залежності не тільки від клімату регіону в цілому, але й погодних умов у конкретному році, середньої температури, кількості опадів та інших показників.

Також важливе значення мають строки збирання культур-попередників, точний вибір сортового матеріалу, передпосівна обробка ґрунту. Від цього залежить, коли підійдуть терміни проростання озимої пшениці, а наставання кожної фази зростання може значно коливатися.

Опубліковано в
scroll-up-arrow