Каша з насіння конопель була традиційною стравою давніх слов’ян і славилася своїм оздоровчим і навіть цілющим впливом. Разом з тим, наркотичні властивості рослин цієї культури зумовили заборону на її вирощування та обіг у більшості країн світу. Однак аграрна наука не стоїть на місці, і величезна частка сучасних сортів конопель практично не містить тетрагідроканабіолу, що зводить до нуля їх наркотичний вплив. Успіхи аграріїв відкривають дорогу широкому виробництву технічної коноплі та застосуванню її насіння з метою дієтичного, геріатричного та лікувального харчування. Насіння конопель є унікальним джерелом дефіцитних нутрієнтів, необхідних для людського організму, таких як поліненасичена жирна кислота Омега 3, багато вітамінів, гліцеридів, мікроелементів: цинк, кальцій, залізо, марганець калій, фосфор, сірка. Недарма сьогодні увага багатьох аграріїв, переробників та підприємців спрямована у бік цієї перспективної культури. Продукти з насіння конопель хоч і відрізняються ще високою ціною, але стають доступними, в т.ч. та в Україна. Не останнє місце у вартості продуктів з насіння конопель займає їх переробка, яка в більшості випадків носить кустарний характер, що пов’язано з відсутністю промислових технологій переробки та викликає величезні втрати цінної сировини.
Насіння конопель (Рис. 1) оточене міцною та твердою насіннєвою оболонкою, що перешкоджає використанню м’якого та маслянистого ядра, в якому і зосереджені всі корисні речовини. Тому початковим етапом будь-якої раціональної переробки насіння коноплі є звільнення ядра від оболонки, яка не має ні харчової, ні кормової цінності. Зважаючи на фізико-механічні властивості насіння конопель, саме на цьому етапі і відбувається левова частка всіх втрат. Найчастіше при застосуванні відомих способів лущення не вдається отримати ціле ядро (Рис. 2) у значних кількостях. Разом з тим утворені у великих кількостях частинки ядра (уламки) швидко псуються в результаті прямого контакту жирів з повітрям та їх інтенсивного окислення. Крім того, утворені частинки ядра (Рис. 3), а особливо борошно, зумовлюють величезні втрати корисних речовин у лушпинні, т.к. утворюють з нею складні суміші.
У спробі зробити свій внесок і підтримати розвиток доброї справи компанія «ОЛИС» розробила та провела апробацію промислової технології переробки насіння конопель, що дозволяє максимально використовувати їхній харчовий потенціал (Таблиця 1).
Таблиця 1. Вихід товарів при реалізації промислової технології.
Найменування продукту | Вихід, % |
Ціле ядро | 50-55 |
Частинки ядра | 5-7 |
Мучка | 3-5 |
Лузга | 36-40 |
Дана технологія реалізована для виробництв будь-якої продуктивності, починаючи від 300 кг/год, і в кожному конкретному випадку може бути виконана з різним ступенем розвиненості процесів, їх механізації та автоматизації.